امروز که خورشید همانند هر روز پرتو افکن این دیار میشود مردم وورزش ایران دگر باره داغدار پهلوان خود هستند وهنوز حماسه های مرد فراموش نشدنی خود را از یاد نبرده اند.

 پوریای ولی زمانــه، غلامرضا تختی متولد پنجم شهریور 1309در خانــی آبـاد تهران که زندگــی سختی را تجربه کرد. از گرو گذاشتن خانه توسط پدرش وتخلیه آن و بعدها فروش یخچال طبیعی که محل امرار معاش خانواده بود.

  او گفت: "زندگی به من آموخت که مردم را دوست بدارم . تا آنجا که در حد توانایی من است به آنان کمک کنم به چه طریقی و چه راهی مهم نیست."

  در سال 1325 کشتی را شروع کرد و سال 27 به خدمت سربازی رفت در سال بعد در کاپ فرانسه در کشتی اول با ضربه فنی شکست خورد وتلاش خود را صد چندان کرد. از سال 29 به صورت جدی در باشگاه پولاد به کشتی پرداخت و بدلیل استعدادی که داشت که داشت در مسیر قهرمانی قرار گرفت. 

  تختی افتخارات زیادی کسب کرد. رکوردار شرکت در المپیک با چهار بار حضور ، مدالهای جهانی و مهمتر سه بار پهلوانی ایران را در کارنامه اش دارد .

1951 جهانی هلسینــکی    نقره   79kg

1952 المپیک هلسینکی    نقره  79kg

1954 جهانی  توکیو           پنجم 87kg

1956 المپیک ملبورن        طلا    87kg

1960 المپیک رم             نقره   87kg

1961  جهانی یوکاهاما    طلا   87kg

1962  جهانی تولیدو       نقره  97kg

1964  جهانی توکیو       پنجم 97kg

  یکبار در سال 41 از میادین خداحافظی کرد اما به اصرار مردم برگشت در همان سال بود که حقوق ماهیانه اش توسط سازمان ورزش قطع شد ودر سال بعد او را ممنوع الخروج کردند در همین سال به یاری مردم زلزله زده بویین زهرا شتافت.

 تختی بدلیل منش، رفتار انسانی، سجایای اخلاقی، جوانمردی و نوع دوستی ملت را عاشق خود کرده بود وهمیشه درقلب ملت ماندگار است.

 همان زمان که قهرمانی را تجربه میکرد قهرمان سیاسی ملت نیز شد. اودر این راه با ایت الله طالقانی وسید مجتبی نواب صفوی در ارتباط بود.دستگاه حکومت برای کاهش محبوبیت او نزد مرد مردم وکالت مجلس ومدیریت شهرداری را پیشنهاد داد که نپذیرفت.

  خبر مرگ پهلوان ایران 18/10/46 در ایران پیچید ومردم را در حیرت فرو  برد. پیکر او را کالبد شکافی کردند ودلیل

مرگ را خودکشی اعلام کردند مطلبی که هیچکس در هیچ زمانی آنرا نپذیرفت.

  این مطالب و بیوگرافی ها زمانی ارزشمند است که در زندگی ما تاثیر داشته باشد. بیاییم با الگو قرار دادن پهلوان ایران و سجایای اخلاقی او به همدیگر احترام گذاشته واخلاق و وجدان را همیشه سر لوحه قرار دهیم قلبهایمان را چون آیینه صاف کرده وجایگاه عشق حقیقی به پیامبر (ص)واهل البیت (س)او قرار دهیم چون دلی که خانه آنان باشد بد  وبدخواهی جایگاهی ندارد